Časté dotazy

Obecná údžba

Údržba vody v bazénu se dá rozdělit na 4 kroky: filtrace, správné hodnoty vody (pH), dezinfekce (chlór) a kontrola/eliminace řas. Řasy se často objeví, když nejsou první 3 kroky řádně dodrženy. Většina dezinfekčních prostředků je dost silná na to, aby zničila řasy. Při pravidelné filtraci a udržování hodnot vody v rovnováze nebudete potřebovat velké množství prostředků k dosažení průzračné a čisté vody.

Výše uvedené kroky může ovlivnit několik vnějších faktorů – např. počasí, počet lidí, kteří bazén používají a frekvence používání bazénu. V závislosti na těchto bodech je třeba upravit jednotlivé kroky.

Krok 1: Filtrace

Celý objem vody v bazénu by měl být jednou za den přefiltrován. Doba filtrování je individuální pro každou konkrétní pumpu a konkrétní bazén a je vždy uvedená v přiloženém uživatelském manuálu.

Filtrační vložka (kartuše) by se měla denně proplachovat pod dostatečně silným proudem vody (např. z kohoutku nebo ze zahradní hadice). Takto Vám vydrží filtr déle. Jinak je nutné kartuši vyměňovat častěji. Filtrační vložka by se měla v každém případě pravidelně vyměňovat za úplně novou. U pískové filtrace je nutné provést zpětný proplach, jakmile bude ručička manometru ukazovat na žlutou část.

Krok 2: Hodnoty vody

Ze začátku kontrolujte hodnoty vody každý den pomocí testovacího proužku. Namočte celý proužek do vody na 1 sekundu. Nesnažte se setřást přebytečnou vodu z proužku, na každém čtverečku by měla zůstat kapka vody. Držte proužek v horizontální poloze 15 sekund a poté ihned přečtěte výsledky. Nenechávejte proužek ve vodě moc dlouho.

Ujistěte se, že je pH vody vyrovnané. Pokud se výrazně odchyluje, kontaktujte prosím bazénové specialisty nebo prodejce bazénové chemie. Ti Vám poradí, jaké přípravky lze použít, aby voda získala správné hodnoty.

Krok 3: Dezinfekce

Pravidelně kontrolujte, zda je ve vodě správné množství chlóru. Pokud je potřeba, tak přidejte více chlóru. Pokud nebude ve vodě dostatek chlóru, filtrační vložka se Vám zanese mnohem rychleji a dojde ke zhoršení výkonu pumpy. Kvůli většímu odporu zanesené filtrační vložky bude mít pumpa nižší průtok vody.

Krok 4: Eliminace řas

Celý objem vody v bazénu by měl být jednou za den přefiltrován. Při vysokých teplotách a ve stojaté vodě se řasy rozmnožují velmi rychle. Pokud dostatečně nepřefiltrujete vodu, mohou se řasy v bazénu rychle usadit a rozmnožit, i přestože je ve vodě dostatek chlóru.

Chlór-šok (chemikálie) má ten samý efekt jako funkce „boost“ na solinátoru. Velké množství chlóru je přidáno za krátký časový úsek. Je to jeden ze způsobů, jak bojovat proti zelené vodě a kluzkému povrchu v bazénu.

Pokud je ve vodě příliš mnoho biologického materiálu, tak se vyrobený chlór okamžitě spotřebovává k dezinfekci vody. Proto je potřeba nechat solinátor v provozu déle, aby se vyrobil dostatek chlóru.

Výše uvedené informace slouží pouze jako obecné rady k údržbě bazénu. Pro detailnější rady prosím kontaktujte specialisty a prodejce v oblasti bazénové chemie.